Smuk beliggenhed parret med et hus af høj kvalitet fra TRÆHUSE NORDSJÆLLAND HELÅRSHUSE – FRITIDSHUSE er blevet opfyldelsen af en bygherres drøm om en bolig tilpasset familiens behov og den omgivende natur.
Træhus med stråtag – ren idyl
Den nye bolig er opført som et traditionelt længehus, dog med to let forskudte bygningskroppe, der danner beskyttede udepladser, hvorfra udsigten til skov, sø og mose – der er hjemsted for et rigt og beskyttet dyreliv – kan nydes. Store overdækninger i porch-stil og et småsprosset orangeri giver mulighed for at nyde naturen i læ for vind og vejr, ligesom store glaspartier med småsprossede ruder og havedøre indrammer landskabet og trækker lys ind i boligens veldisponerede rum.
Boligen – med plads til enmandsvirksomhed – er opført som en træbygning i halvandet plan med træskelet i bagmur, præfabrikerede spær, limtræsdragere samt et stråtag af naturlige tagrør, der bidrager med god isolering mht. både energi og lyd, naturlig ventilation, beskyttelse mod vind & vejr – derudover kan stråene indgå i det naturlige økosystem og efter endt brug anvendes som gødning eller biomasse. Det flot udførte stråtag giver huset et klassisk og eksklusivt look.
De sortmalede træfacader samt træ/alu vinduer og terassedøre med sort exteriør giver bygningens primært traditionelle design kant og får bygningen til at fremstå både enkel, raffineret og rustik. Husets æstetiske kvaliteter understreges også af den gedigne indgangsdør i klassisk stil og de smukke kviste i det gyldne stråtag – huset fremstår både enkelt, stilfuldt og hyggeligt.
Bæredygtige valg
Det klassiske hus gemmer på moderne og energieffektiv teknologi, der mindsker CO2-aftrykket og giver et behageligt og sundt indeklima. Der er valgt jordvarme til bygningen og en jordvarmepumpe med reduceret udledning af drivhusgasser.
Der opføres garage ligeledes i træ og med solceller på taget.
Her har Erasmus & Partnere rådgivet
I forbindelse med projekteringen og opførelsen af boligen har Erasmus & Partnere projekteret bærende konstruktioner og haft ansvar for energioptimering / – beregninger samt udførelse af klima- /LCA-beregninger.